Međunarodna suradnja
Učinkovita i pravovremena međunarodna suradnja nadzornih tijela unutar Europske unije, ali i na globalnoj razni postaje sve važnija dimenzija djelovanja nadzornih tijela sa svrhom održavanja financijske stabilnosti, urednog funkcioniranja tržišta te zaštite ulagatelja. Imajući u vidu da veliki broj globalno i regionalno aktivnih tvrtki svoje financijske usluge nudi prekogranično te s obzirom na učestale tržišne turbulencije unutar financijskog sektora uzrokovane različitim ekonomskim i političkim događajima globalnog karaktera, na značaju dobiva nadzorna suradnja ne samo nadzornih tijela iz financijskog sektora već i s regulatorima i nadležnim tijelima iz drugih sektora (međusektorska suradnja).
Hanfa je prepoznala takva kretanja te aktivno sudjeluje u održavanju i uspostavljanju kvalitetne nadzorne suradnje, kako s institucijama unutar EU-a tako i na globalnom nivou, koja se odvija na multilateralnoj i bilateralnoj osnovi.
Ciljevi međunarodne suradnje koje Hanfa želi postići jesu:
- utvrđivanje rizika koji ugrožavaju nebankarsko financijsko tržište te pokretanje primjerenih preventivnih nadzornih mjera
- promicanje učinkovitog i dosljednog nadzora
- uspostavljanje odgovarajućeg i proporcionalnog regulatornog okvira.
Navedene ciljeve Hanfa nastoji realizirati prvenstveno kroz članstvo u tijelima EU-a: Europskom nadzornom tijelu za vrijednosne papire i tržišta kapitala (ESMA) i Europskom nadzornom tijelu za osiguranje i strukovno mirovinsko osiguranje (EIOPA), kao i sudjelovanjem u radu Europskog odbora za sistemske rizike (ESRB) te suradnjom u okviru IAIS-a, IOSCO-a i IOPS-a – međunarodnim tijelima nadležnim za tržišta osiguranja, tržišta kapitala te mirovinske fondove.
Hanfa aktivno sudjeluje u brojnim ESMA-inim radnim skupinama usmjerenim na unaprjeđivanje zakonodavnog i nadzornog okvira te u nekoliko ESMA-inih kolegija nadzornika čija je zadaća koordinacija nadzora nad društvima koja pružaju usluge tržišne infrastrukture.
Hanfa ujedno savjetuje različita hrvatska tijela državne uprave u vezi s donošenjem propisa na nivou EU-a iz područja Hanfina nadzora u okviru djelovanja pojedinih radnih skupina Vijeća te Europske komisije.
Hanfa dodatno radi na uspostavljanju primjerenih i transparentnih nadzornih praksi sudjelovanjem u različitim oblicima tehničke suradnje pod pokroviteljstvom Europske komisije kao primatelj ili pružatelj tehničke pomoći, kao i sklapanjem bilateralnih sporazuma o suradnji.
Osim toga, Hanfa je potpisnica većeg broja bilateralnih sporazuma s nadzornim tijelima iz država u okruženju koja u svojoj nadležnosti imaju ista područja financijskog sektora kao i Hanfa, a u cilju pružanja pomoći tim tijelima prilikom podizanja regulatornih i nadzornih standarda u navedenim jurisdikcijama.