Članstvo u međunarodnim organizacijama
Hanfa je članica Međunarodne organizacije komisija za vrijednosne papire (IOSCO), u koju su učlanjeni regulatori svjetskih tržišta kapitala s ciljem zajedničke borbe svih zemalja potpisnica protiv kriminala na tržištu kapitala putem razmjene informacija iz svojih nadležnosti na temelju Multilateralnog memoranduma o razumijevanju. Hanfa je članica Europskog regionalnog odbora i Odbora za tržišta u nastajanju u sklopu IOSCO-a.
IOSCO je osnovan 1983. godine i ima više od 180 članova u više od 100 zemalja. To globalno tijelo djeluje kao forum za razmjenu iskustava nadzornih tijela za nadzor vrijednosnih papira i nastoji razviti globalno prihvaćene standarde za organizaciju tržišta kapitala kako bi se ojačala zaštita ulagatelja i funkcioniranje međunarodnog financijskog sustava. Da bi se postigao taj cilj, nadzorni okvir stalno se prilagođava promjenjivim uvjetima nacionalnih i međunarodnih tržišta vrijednosnih papira i izvedenica. Multilateralni memorandum o razumijevanju IOSCO-a međunarodni je kriterij prekogranične suradnje u sektoru vrijednosnih papira.
IOPS je međunarodna krovna organizacija nadzornih tijela privatnih mirovinskih i strukovnih institucija za strukovno mirovinsko osiguranje kao što su mirovinski fondovi i Pensionskassen, a trenutačno ima više od 60 članova. IOPS je osnovan 2004. godine i okuplja članove kao promatrače iz zemalja s različitim mirovinskim sustavima, nadzornim sustavima i razinama gospodarskog razvoja.
Kao organizacija, IOPS je sličan IAIS-u, a njegov je cilj poboljšati kvalitetu i učinkovitost nadzora privatnih mirovinskih sustava diljem svijeta primjenom međunarodnih standarda, čime se optimizira njihov razvoj i operativna učinkovitost. Istodobno potiče međunarodnu suradnju i razmjenu informacija te blisko surađuje s drugim međunarodnim organizacijama poput OECD-a, Svjetske banke, IAIS-a i MMF-a.
Međunarodno udruženje nadzornih tijela u osiguranju (IAIS) globalna je krovna organizacija tijela za nadzor osiguranja. IAIS je osnovan 1994. godine i njegovi članovi dolaze iz više od 140 zemalja. Glavna je zadaća IAIS-a razviti međunarodna načela i standarde za tijela za nadzor osiguranja te učiniti globalni nadzor osiguranja učinkovitijim i standardiziranim, zbog čega potiče suradnju i razmjenu informacija između svojih članova. Osim toga, IAIS se intenzivno bavi pitanjima koja se odnose na stabilnost financijskog tržišta uzimajući u obzir posebne parametre globalnih tržišta osiguranja te sudjeluje u raspravi s drugim međunarodnim organizacijama o toj temi.
Republika Hrvatska dobila je u 2022. zajedno s još četiri zemlje (Brazilom, Bugarskom, Peruom i Rumunjskom) pozivnicu za pristupanje u punopravno članstvo u Organizaciji za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).
OECD je međunarodna organizacija koja okuplja 38 visoko razvijenih država s demokratskim ustrojem. Na globalnoj razini OECD je posvećen izgradnji boljih politika čiji je cilj poticanje prosperiteta, jednakosti, mogućnosti i dobrobiti za sve. Program OECD-a uključuje povećanje gospodarskog rasta i životnog standarda u zemljama članicama te doprinos razvoju cijelog svijeta i širenju međunarodne trgovine pa će članstvo u takvoj organizaciji rezultirati brojnim koristima i za Hrvatsku.
Hanfa je aktivno uključena u proces pridruživanja na gospodarskim područjima koja su u cjelini ili dijelom u Hanfinoj nadležnosti, što uključuje tržište osiguranja, tržište kapitalizirane mirovinske štednje, financijska tržišta, pitanja povezana sa slobodom kretanja kapitala i prekograničnim pružanjem financijskih usluga, korporativnim upravljanjem, financijskom pismenosti i zaštitom korisnika financijskih usluga.
Hanfa u procesu pristupanja OECD-u intenzivno surađuje s resornim ministarstvima nadležnim za pojedina gore navedena područja, prvenstveno s Ministarstvom financija i Ministarstvom rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike te s Ministarstvom pravosuđa i uprave, kao i s Ministarstvom vanjskih i europskih poslova, koje koordinira cijeli proces pristupanja.