19.09.2025.

Hanfa uspješno završila projekt jačanja korporativnog upravljanja i regulatornih kapaciteta u Crnoj Gori

U tjednu od 15. do 19. rujna 2025. godine u Podgorici su održane ključne aktivnosti u okviru Twinning Light projekta „Jačanje odredaba korporativnog upravljanja i administrativnih kapaciteta Komisije za tržište kapitala Crne Gore“.

Dana 16. rujna 2025. organizirana je edukacija o novom Kodeksu korporativnog upravljanja. Jedan od ključnih rezultata projekta bio je upravo razvoj modernog Kodeksa korporativnog upravljanja u Crnoj Gori, u potpunosti usklađenog sa standardima Europske unije i OECD-a.

Rezultate i postignuća projekta predstavile su Andreja Hašček, voditeljica projekta ispred države članice i voditeljica Direkcije za superviziju izdavatelja u Hanfi, te Ilda Pepić iz Komisije za tržište kapitala Crne Gore, voditeljica projekta ispred zemlje korisnice, kroz prezentacije dviju ključnih projektnih komponenti.

Sljedećeg dana održana je svečanost zatvaranja projekta, na kojoj je sudjelovao član Upravnog vijeća Hanfe Jurica Jednačak, Hanfini stručnjaci i predstavnici Delegacije Europske unije u Crnoj Gori te Komisije za tržište kapitala Crne Gore. Događaj je također okupio i predstavnike crnogorskih i europskih institucija te tržišnih aktera i stručnjaka iz područja financija i korporativnog upravljanja, a prisustvovao mu je i Veselko Grubišić, veleposlanik Republike Hrvatske u Crnoj Gori.

Jurica Jednačak, član Upravnog vijeća Hanfe, tom je prilikom istaknuo: „Suradnja s crnogorskim institucijama, a posebno s Komisijom za tržište kapitala, ogledni je primjer kako takva suradnja može biti učinkovita kako u pogledu ostvarivanja naših nadzornih i regulatornih ciljeva tako i u procesu prenošenja znanja i iskustava s ciljem pružanja potpore u procesu pristupanja Crne Gore Europskoj uniji.“

Prisutnima se obratio veleposlanik Grubišić istaknuvši da je ovo deseti od ukupno dvanaest Twinning projekata u Crnoj Gori za čiju su provedbu odabrane hrvatske institucije: „Hrvatska ostaje čvrsto opredijeljena za nastavak ovakvog vida suradnje. Razmjena znanja i iskustava ključna je za svaki daljnji napredak, a ovaj projekt potvrđuje kako zajedničkim naporima i partnerskim pristupom možemo ostvariti konkretne, mjerljive i održive rezultate“.

Govor je održao i predstavnik Delegacije Europske unije u Crnoj Gori, Bernard Brunet, koji je istaknuo: „Ovaj Twinning projekt pokazao se kao uspješno partnerstvo između Crne Gore, Hrvatske i Europske unije. Projekt je Crnoj Gori pružio važnu podršku u napretku pregovora o pristupanju Europskoj uniji, posebno u ispunjavanju završnih kriterija povezanih s usklađivanjem s europskim zakonodavstvom u području prava društava. U nadolazećim mjesecima EU i Crna Gora intenzivno će raditi na zatvaranju ovog poglavlja pregovora. Pozitivno je i to što je projekt doprinio jačanju kapaciteta Komisije za tržište kapitala, što je ključan preduvjet za učinkovitu primjenu europskih pravila i standarda nakon pristupanja. Europska komisija također pozdravlja usvajanje suvremenog Kodeksa korporativnog upravljanja, kao važan korak u jačanju povjerenja i transparentnosti među investitorima. Uvjeren sam da će to potaknuti nova ulaganja u crnogorska poduzeća i gospodarstvo, na dobrobit svih građana.“

Predsjednik Komisije za tržište kapitala Crne Gore Željko Drinčić zahvalio je Delegaciji Europske unije na kontinuiranoj podršci, Hanfi na partnerstvu i stručnosti, Ministarstvu financija, Centralnom klirinškom depozitarnom društvu, Montenegroberzi, kao i svim institucijama financijskog sustava na posvećenosti i doprinosu te je poručio da su „korporativno upravljanje, visoki profesionalni standardi i transparentnost ključni za povjerenje investitora i održiv razvoj tržišta kapitala. Nastavljamo zajedno graditi tržište koje je stabilno, profesionalno i konkurentno, u skladu s europskim standardima i najboljim praksama“.

Uspješna provedba Twinning Light projekta još je jednom potvrdila ulogu Hanfe kao pouzdanog regionalnog partnera u razvoju i modernizaciji regulatornih praksi. Istodobno je učvrstila bilateralne odnose između Hanfe i Komisije za tržište kapitala te ujedno potaknula daljnje približavanje Crne Gore europskom ekonomskom i financijskom prostoru.

PODIJELITE ČLANAK

Ostale vijesti

Sve vijesti
KOLAČIĆI

Nužni kolačići su nam potrebni kako bi stranica funkcionirala na ispravan način te kako bismo u što većoj mjeri održali sigurnosne standarde pridržavajući se svih važećih propisa.

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Statistički kolačići pripadaju i skupini funkcionalnih kolačića koji nam omogućuju da se na web servisu sačuvaju informacije koje su prethodno upisane (primjerice korisničko ime ili jezik) te da poboljšaju mogućnost pružanja bolje usluge kroz praćenje analitike odnosno statistike posjeta. Moramo vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.