Financijska stabilnost
Financijska stabilnost označava sposobnost financijskog sustava da izvršava svoju osnovnu funkciju – efikasan i pouzdan protok financijskih sredstava između raznih ekonomskih aktera. U širem smislu, financijska stabilnost zemlje podrazumijeva stabilan financijski sustav dovoljno otporan na potencijalni stres i sistemske šokove poput ekonomske krize.
Ona je važna jer pojedincima i institucijama omogućuje planiranje budućnosti i ulaganje sredstava s povjerenjem. Važnost očuvanja financijske stabilnosti najbolje se vidi po vrlo visokim financijskim, ekonomskim i socijalnim troškovima koji nastaju u vremenima kada nastupi nestabilnost financijskog sustava. Promicanje i očuvanje stabilnosti financijskog sustava stoga ima karakter javnog dobra i jedan je od dva temeljna cilja Hanfe prema Zakonu o Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga (NN, br. 140/05 i 12/12).
Zaštita financijske stabilnosti sastoji se od niza kontinuiranih aktivnosti na području pravovremenog mjerenja sistemskih rizika korištenjem različitih alata, njihove komunikacije sa širom javnosti putem redovnih publikacija, kreiranja i provođenja makrobonitetne politike usmjerene prema jačanju otpornosti sustava ili adresiranja uočenih ranjivosti te konstruktivne suradnje s drugim institucijama zaduženima za promicanje stabilnosti financijskog sustava.
Hanfa je uz Hrvatsku narodnu banku (HNB), Ministarstvo financija i Hrvatsku agenciju za očuvanje depozita (HAOD) odgovorna za stabilnost financijskog sustava u Republici Hrvatskoj, dok je na razini Europske unije za makrobonitetni nadzor financijskog sustava zadužen Europski odbor za sistemske rizike (ESRB).