Naš tim
Kako je raditi u Hanfi
Brojne Hanfine ovlasti (izrada i nadzor primjene propisa, nadzori, licenciranje, edukacija potrošača, analiza tržišta, predlaganje novih mjera i dr.) prilika su za stjecanje, usavršavanje ili primjenu specifičnih stručnih znanja i njihovu primjenu u obavljanju zanimljivih, dinamičnih, ali i kompleksnih i odgovornih poslova.
Iako je Hanfa prvenstveno posvećena domaćem financijskom tržištu i suradnji s drugim nacionalnim državnim tijelima, velik broj njezinih aktivnosti usko je povezan i s međunarodnim nadzornim tijelima, što omogućuje razvoj dodatnih znanja i vještina.
Tržište koje nadziremo intenzivno se razvija, pa tako i način nadzora te regulativa, a sve to podrazumijeva i kontinuirano učenje i stjecanje novih vještina.
Iako po struci dominiraju ekonomisti i pravnici, danas je nemoguće razvijati Hanfu bez podrške matematičara i informatičara. Jedni bez drugih ne možemo ostvarivati zajedničke ciljeve i kvalitetno nadzirati tržište pa je zato svaki član tima važan i ima priliku za razvoj i napredovanje.
Strukturirano uvođenje novozaposlenih u posao
Od prvog radnog dana zaposlenici se uključuju u aktivnosti svog tima te im se vrlo brzo dodjeljuju samostalni zadaci. Neposredno nadređeni rukovoditelj organizira i prati uvođenje u posao, a u prijenosu znanja sudjeluju bliski suradnici, kao i svi ostali s kojima zaposlenik dolazi u doticaj. Novozaposleni se u osamostaljivanju oslanjaju na propise, pravila struke, propisane procedure i upute za postupanje te interne izvore informacija. Ovisno o postojećim i potrebnim kompetencijama planiraju se i njihova daljnja stručna usavršavanja.
Jasna pravila, kao i timski rad omogućuju brz pristup znanju i vještinama, koji mogu donijeti i priliku za brži profesionalni razvoj.
Također, zbog različitih područja financijskih tržišta koje Hanfa nadzire, stjecanje iskustva i znanja moguće je u različitim poljima, što pojedinom zaposleniku tijekom dugogodišnjeg rada pruža mogućnost za opsežno profesionalno usavršavanje.
Što tražimo?
Od većine zaposlenika, u skladu sa zahtjevima pojedinog radnog mjesta, očekuju se razvijene vještine usmene i pisane komunikacije, samostalan rad na računalu i aktivno znanje engleskog jezika.
Podrazumijeva se afinitet za područje ekonomije i prava te interes za segment tržišta financijskih usluga koji je pod Hanfinim nadzorom. Poznavanje drugih svjetskih stranih jezika svakako je dobrodošlo i korisno. Za dio radnih mjesta potrebna je viša razina informatičke pismenosti, poput naprednog poznavanja Excela, programskih jezika ili statističkih paketa.
Osim stručnih znanja, u Hanfi je od iznimne važnosti primjena Kodeksa ponašanja zaposlenika, koja regulira standarde u vidu odgovornosti, jednakog tretmana svih zaposlenika i zaštite njihova dostojanstva, ali i sprječavanja sukoba interesa te zabrane korištenja povlaštenih informacija, a sve kako bi se osigurala visoka razina profesionalnosti i neovisnosti.
Što pružamo?
Ulaganjem u obrazovanje zaposlenika podržavamo visoke profesionalne standarde. Svake godine 70 – 80% zaposlenika sudjeluje u barem jednom obliku stručnog usavršavanja, a prosjek je od dva do tri usavršavanja godišnje.
Pored pohađanja seminara i konferencija, online usavršavanja te usavršavanja radi stjecanja i održavanja certifikata, značajan broj zaposlenika pohađa poslijediplomske specijalističke i doktorske studije.
Organiziramo i studijska putovanja i in-house edukacije. Zaposlenici se uključuju u usavršavanje od samog početka rada kako za vrijeme pripravništva, odnosno od početka rada u Hanfi, tako i pred kraj karijere, odnosno do prestanka rada radi odlaska u mirovinu.
Hanfa kroz sudjelovanje u radu radnih skupina i odbora Europskih nadzornih tijela (engl. European Supervisory Authorities) svojim zaposlenicima otvara i prilike za rad u važnim institucijama EU-a poput EIOPA-e ili ESMA-e.
Hanfa zaposlenicima osigurava i različite financijske i nefinancijske pogodnosti. Potičemo zdrave životne stilove organizacijom periodičkih sistematskih pregleda i omogućavanjem korištenja sportskih objekata uz prednosti Multisport kartice.
Radi uvažavanja potreba i individualnih preferencija zaposlenika omogućeno je obavljanje rada u kliznom radnom vremenu, kao i povremeni rad na daljinu.
Učenje i razvojno okruženje
Stalne promjene i naši visoki profesionalni standardi poticaj su za kontinuirano učenje. Pored stjecanja stručnih znanja nužan je i razvoj niza vještina poput organiziranosti, rješavanja problema, fleksibilnosti ili timskog rada.
Postoji potreba za strukturiranjem aktivnosti i ishoda s jedne strane i spremnosti na iznenadne promjene prioriteta i obavljanje zadataka u kratkim rokovima s druge strane. Većini zaposlenika svaki se dan sastoji od raznolikih zadataka, a česte su i nepredvidive okolnosti.
Porast kompleksnosti poslova povećava potrebu za višesmjernom komunikacijom i stalnom suradnjom kako unutar Hanfe tako i s drugim sudionicima financijskog tržišta, građanima, obrazovnim ustanovama, medijima i ostalima, a suradnja usmjerena na prevenciju i rješavanje problema postaje sve važnija u našem radu.
Želite li se razvijati u takvom okruženju, pratite naše natječaje i postanite dio našeg tima!
Naše vrijednosti
Česte promjene propisa, okolnosti na tržištu financijskih usluga u zemlji i svijetu, geopolitičke prilike, sve brže tehnološke promjene i dr. dovode do promjena u načinu rada, odnosno zahtijevaju prilagodbu.
Ponavljanje ustaljene prakse nije dovoljno pa se vodimo propitivanjem kako neke aktivnosti možemo provoditi kvalitetnije, brže, efektivnije, svrhovitije, proaktivnije.
Kompleksan i neizvjestan svijet u kojem živimo potencira jačanje svijesti o vlastitim snagama i ograničenjima. Sve se više aktivnosti usmjerava na financijsko opismenjavanje i informiranje građana, a naš je svakodnevni izazov i stručne pojmove pretočiti u jednostavan i razumljiv sadržaj namijenjen ukupnoj javnosti.
Optimalno korištenje resursa uz sve značajnije uvođenje digitalizacije u svakodnevan rad, kao i ekološko i društveno odgovorno poslovanje postaju parametri i u radu tržišnog regulatora.
Visoki profesionalni standardi, otvorena komunikacija, suradnja i kultura partnerstva postaju sve bitniji preduvjet za ostvarivanje organizacijskih ciljeva.
Sve je veći pomak od jednostranog davanja povratne informacije o neposrednom ili posrednom nadzoru prema dvosmjernoj, suradničkoj komunikaciji koja ima za cilj prevenciju problema i proaktivnu podršku pružateljima financijskih usluga.
Hanfa se kao regulator tržišta u svom postupanju vodi načelima dosljednosti, nepristranosti i neovisnosti.
Naš program i područje rada
Hanfa je nadzorno i regulatorno tijelo u čiji djelokrug i nadležnost spada nadzor financijskih tržišta, financijskih usluga te pravnih i fizičkih osoba koje te usluge pružaju.
Hanfa provodi nadzor nad poslovanjem burzi i uređenih javnih tržišta, investicijskih društava i izdavatelja vrijednosnih papira, brokera i investicijskih savjetnika, vezanih zastupnika, središnjeg depozitorija vrijednosnih papira, središnje druge ugovorne strane, društava za osiguranje i reosiguranje, zastupnika i posrednika u osiguranju i reosiguranju, društava za upravljanje mirovinskim fondovima, mirovinskih osiguravajućih društava, investicijskih i mirovinskih fondova, Središnjeg registra osiguranika, Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji te pravnih osoba koje se bave poslovima leasinga i faktoringa (osim ako ih banke obavljaju unutar svoje registrirane djelatnosti).
U područje našeg nadzora spada više od 1000 subjekata nadzora, kod kojih se provjerava posluju li u skladu sa zakonskom regulativom i drugim relevantnim propisima, internim aktima i pravilima struke.
Hanfa ima i važnu ulogu u izradi podzakonskih i provedbenih akata iz područja svojih nadležnosti te predlaže inicijative nadležnim ministarstvima za promjenu ili izradu zakona i drugih propisa iz svog područja, čime proaktivno utječe na oblikovanje uvjeta na financijskom tržištu.
Također, naši djelatnici provode opsežan postupak licenciranja, educiraju tržište i potrošače te analiziraju i nagledaju mjere za učinkovito funkcioniranje financijskih tržišta.
Organizacijska struktura
Naš tim u brojkama
Spolna struktura
zaposlenika
Obrazovna struktura
zaposlenika
Najzastupljenija zvanja
zaposlenika