29.11.2024.

Predstavnice Hanfe na riječkoj konferenciji „Kriptotržište: prilike i izazovi“

Predstavnice Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (Hanfa) sudjelovale su na konferenciji „Kriptotržište: prilike i izazovi“ održanoj 25. studenoga 2024. na Ekonomskom fakultetu u Rijeci (EFRI). Posljednjih dana vrijednost bitcoina približila se granici od 100.000 američkih dolara uslijed političkih promjena u SAD-u te je tema ulaganja u kriptovalute, a time i konferencije, vrlo aktualna i privlači pozornost javnosti.

Konferenciju je otvorila prof. dr. Bojana Oglić Draženović, pročelnica Katedre za financije EFRI-ja, a prisutnima se obratila i prodekanica fakulteta izv. prof. dr. Vesna Buterin. Uvodno predavanje održao je dr. Ivan Gržeta, profesor na Katedri za financije. 

Tom je prilikom direktorica Sektora za sistemske rizike i zaštitu potrošača u Hanfi Ivana Herceg naglasila da se radi o već četvrtoj konferenciji koju Hanfa organizira na ovu temu u suradnji s fakultetima. Jedan od razloga provođenja edukacije o kriptotržištu među studentskom populacijom jesu i istraživanja koja su pokazala da su mladi koji su skloni investiranju skloniji upravo ulaganjima na kriptotržištu, znatno više nego na tradicionalnim financijskim tržištima.

„Kriptotržište i blockchain tehnologija sa sobom nose prilike, ali i izazove i rizike. Danas u EU-u imamo Uredbu o tržištima kriptoimovine (MiCA), a u srpnju je i u Hrvatskoj donesen Zakon o provedbi Uredbe o tržištima kriptoimovine, čime se nastoji kriptotržište učiniti što transparentnijim i sigurnijim. Pritom je ključna edukacija ulagatelja, ali i široke javnosti“, rezimirala je tom prilikom Herceg.

Viša analitičarka u Hanfinoj Direkciji za praćenje zaštite potrošača i edukaciju Anja Tkalčević održala je izlaganje na temu kriptoprijevara – o tome kako ih prepoznati i izbjeći rizike. Prijevare su sve učestalije na kriptotržištu, ali i općenito na financijskim tržištima, pa je dobro upoznati se s njihovim primjerima kako bismo se znali zaštiti i kako ne bismo nasjeli na lažne ponude i lažne kriptomjenjačnice.

Naime, istraživanje iz 2022. pokazalo je da 26 posto mladih ulaže ili planira ulagati na kriptotržištu, ali da istovremeno ti mladi, čak i oni koji sudjeluju na samom tržištu, nedovoljno poznaju odlike kriptotržišta i često ne razumiju koliko je ono rizično i špekulativno.

„Svi pružatelji usluga virtualne imovine dužni su se javiti Hanfi prema Zakonu o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma. Hanfa na svojoj stranici ima objavljen registar pružatelja usluga virtualne imovine, u kojem se trenutno nalazi 8 društava, dok ih je 11 još u postupku provjere“, navela je Tkalčević.

PODIJELITE ČLANAK

Ostale vijesti

Sve vijesti
KOLAČIĆI

Nužni kolačići su nam potrebni kako bi stranica funkcionirala na ispravan način te kako bismo u što većoj mjeri održali sigurnosne standarde pridržavajući se svih važećih propisa.

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Statistički kolačići pripadaju i skupini funkcionalnih kolačića koji nam omogućuju da se na web servisu sačuvaju informacije koje su prethodno upisane (primjerice korisničko ime ili jezik) te da poboljšaju mogućnost pružanja bolje usluge kroz praćenje analitike odnosno statistike posjeta. Moramo vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.