Hrvatska pomaže Crnoj Gori u jačanju korporativnog upravljanja i administrativnih kapaciteta

Održan je uvodni sastanak Twinning Light projekta „Jačanje odredaba korporativnog upravljanja i administrativnih kapaciteta Komisije za tržište kapitala Crne Gore“.
Ovaj Twinning Light projekt službeno je pokrenut 15. siječnja 2025. godine i provodit će se u razdoblju od osam mjeseci, s ukupnim proračunom od 150.000,00 eura. Primarni je cilj projekta doprinos konkurentnosti crnogorske ekonomije i unaprjeđenju poslovnog okruženja uvođenjem i primjenom najboljih praksi u standardima korporativnog upravljanja u Crnoj Gori.
Komisija za tržište kapitala Crne Gore je institucija korisnik, a Republika Hrvatska je država članica partner. Tijekom provedbe projekta stručno znanje i podršku pružat će Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa).
Na uvodnom je sastanku Andreja Hašček, voditeljica projekta iz Hanfe, održala prezentaciju u kojoj je predstavila ciljeve projekta, njegovo područje primjene i očekivane ishode.
„Počašćeni smo što Hanfa vodi ovu inicijativu, koja će doprinijeti modernizaciji okvira korporativnog upravljanja u Crnoj Gori. Naše iskustvo u regulatornim reformama i nadzoru tržišta bit će potpora crnogorskim kolegama u razvoju otpornog i transparentnog tržišta kapitala“, izjavila je Hašček.
Na sastanku je istaknuta ključna uloga projekta u unaprjeđenju tržišta kapitala Crne Gore kroz rješavanje nedostataka u praksama korporativnog upravljanja i stvaranje transparentnijeg i učinkovitijeg regulatornog okvira.
„Ovaj projekt predstavlja značajan korak u usklađivanju korporativnog upravljanja Crne Gore sa standardima EU-a te jačanju konkurentnog, transparentnog i otpornog ekonomskog okružja. Snažno partnerstvo između Hanfe i crnogorskih vlasti ističe moć regionalne suradnje u provođenju smislenih reformi te podržava put Crne Gore prema integraciji u EU“, rekao je Yngve Engstroem, voditelj Sektora za suradnju u Delegaciji Europske unije u Crnoj Gori.
Jedan od ključnih aspekata projekta bit će izrada i provedba novog kodeksa korporativnog upravljanja, za koji se očekuje da će biti temelj za jačanje povjerenja na tržištu, privlačenje investicija i unaprjeđenje poslovnog okruženja u Crnoj Gori.
„Ovaj je projekt ključni korak u jačanju tržišta kapitala Crne Gore. Zajedničkim naporima uspostavit ćemo okvir upravljanja koji potiče povjerenje ulagatelja i ubrzava naš put prema europskim integracijama“, izjavila je Ilda Pepić, voditeljica projekta iz Komisije za tržište kapitala Crne Gore.
Ova inicijativa predstavlja konkretan korak prema daljnjoj integraciji Crne Gore u europsko ekonomsko i financijsko okruženje, stvarajući nove prilike za razvoj tržišta.
Ante Žigman, predsjednik Upravnog vijeća Hanfe, izjavio je: „Ovaj Twinning Light projekt za nas je značajan iskorak jer Hanfa prvi put preuzima ulogu vodeće institucije, a raduje nas što nas naši kolege iz Crne Gore prepoznaju kao vrijednog partnera. Dugogodišnja suradnja s institucijama u regiji kroz različite Twinning i TAIEX inicijative dokaz je našeg kontinuiranog angažmana i spremnosti da dijelimo svoje iskustvo u području koje je za nas od velikog interesa. Drago nam je što možemo podržati jačanje korporativnog upravljanja u Crnoj Gori i doprinositi razvoju financijskih tržišta u regiji u skladu s europskim i globalnim standardima.“
„Prepoznavanje ove inicijative od strane Europske unije potvrđuje njezinu stratešku važnost za naše pristupanje EU-u. Našom suradnjom s Hanfom unaprijedit će se regulatorni nadzor i potaknuti konkurentnije i transparentnije financijsko okruženje", rekao je Željko Drinčić, predsjednik Komisije za tržište kapitala Crne Gore.
Pored toga, Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Crnoj Gori u potpunosti podržava ovaj Twinning Light projekt jer će on značajno doprinijeti daljem razvoju bilateralnih odnosa između Hrvatske i Crne Gore i pomoći u stvaranju okruženja međusobnog razumijevanja i suradnje. Istovremeno će unaprijediti kapacitete lokalne uprave u području praćenja tržišta kapitala i povezanih institucija, s konačnim ciljem da se Crnoj Gori omogući dostizanje kriterija koji su postavljeni u njezinu pristupnom procesu. Prepoznajući važnost ovog pothvata, Veleposlanstvo je izrazilo zahvalnost svim stručnjacima uključenim u njegovu provedbu i poželjelo im uspjeh u ostvarivanju ciljeva projekta.
Ovim se projektom ističe važnost regionalne suradnje i posvećenost EU-a pružanju podrške reformama financijskog sektora u Crnoj Gori, čime se utire put transparentnijem, stabilnijem i ulagateljima naklonjenijem tržištu kapitala.
Sve tehničke aktivnosti u okviru ovog Twinning Light projekta provest će stručnjaci iz Hanfe, što potvrđuje visoku razinu stručnosti i profesionalnosti koja se unutar Hanfe kontinuirano razvija. Hanfa ima dugogodišnju suradnju s Komisijom za tržište kapitala Crne Gore kroz prethodne Twinning projekte, brojne TAIEX inicijative te bilateralne aktivnosti, uključujući edukacije za upravitelje investicijskih fondova, koje su održavali Hanfini stručnjaci.
Hanfa je do sada sudjelovala u više Twinning projekata kao jedan od partnera, a ovaj projekt označava novu razinu angažmana u kojem je ona u ulozi vodeće institucije. Upravo ovaj iskorak dodatno učvršćuje njezinu poziciju pouzdanog partnera u međunarodnim projektima i doprinosi jačanju financijskih tržišta u regiji u skladu s europskim i globalnim standardima.