ESMA iznosi dugoročnu viziju funkcioniranja okvira za održivo financiranje
ESMA je 24.7.2024. objavila Mišljenje o regulatornom okviru za održivo financiranje, u kojem navodi moguća dugoročna poboljšanja.
ESMA navodi kako je okvir EU-a za održivo financiranje već dobro razvijen i uključuje mjere zaštite od manipulativnog zelenog marketinga (greenwashinga).
Istodobno, ESMA smatra da bi se, dugoročno gledano, okvir mogao dalje razvijati kako bi se ulagačima olakšao pristup održivim ulaganjima i podržalo učinkovito funkcioniranje lanca vrijednosti održivih ulaganja.
Glavne preporuke ESMA-e Europskoj komisiji za daljnje razmatranje:
- Taksonomija EU-a trebala bi postati jedina, zajednička referentna točka za procjenu održivosti i trebala bi biti ugrađena u sve zakone o održivom financiranju.
- Taksonomiju EU-a treba dovršiti za sve aktivnosti koje mogu značajno doprinijeti održivosti okoliša i razviti društvenu taksonomiju.
- Definicija tranzicijskih ulaganja trebala bi biti uključena u okvir kako bi se osigurala pravna jasnoća i podržalo stvaranje proizvoda povezanih s tranzicijom.
- Svi financijski proizvodi trebaju objaviti neke minimalne osnovne informacije o održivosti, uključujući okolišne i društvene karakteristike.
- Trebalo bi uvesti sustav kategorizacije financijskih proizvoda koji bi se brinuo o aspektima održivosti i tranzicije, i to na temelju skupa jasnih kriterija prihvatljivosti i obvezujućih objava u vezi s transparentnosti.
- Proizvodi koji sadrže ESG podatke trebaju biti uključeni u regulatorni okvir te treba nastaviti poboljšavati dosljednost ESG metrike i osigurati pouzdanost procjena.
- Testiranje potrošača i industrije trebalo bi provesti prije implementacije novih političkih rješenja kako bi se osigurala njihova izvedivost i prikladnost za male ulagače.
Ovo mišljenje temelji se na nalazima ESMA-inog Izvješća o napretku u vezi s greenwashingom i Zajedničkog mišljenja ESAs o reviziji SFDR-a.
Mišljenje također predstavlja posljednju komponentu ukupnog odgovora ESMA-e na Zahtjev EK-a za davanje inputa koji se odnose na identifikaciju te prijedloge za rješavanje problematike u vezi s pojavom greenwashinga zajedno uz Završni izvještaj u vezi s greenwashingom.