02.09.2024.

ESMA iznosi dugoročnu viziju funkcioniranja okvira za održivo financiranje

ESMA je 24.7.2024. objavila Mišljenje o regulatornom okviru za održivo financiranje, u kojem navodi moguća dugoročna poboljšanja.

ESMA navodi kako je okvir EU-a za održivo financiranje već dobro razvijen i uključuje mjere zaštite od manipulativnog zelenog marketinga (greenwashinga).

Istodobno, ESMA smatra da bi se, dugoročno gledano, okvir mogao dalje razvijati kako bi se ulagačima olakšao pristup održivim ulaganjima i podržalo učinkovito funkcioniranje lanca vrijednosti održivih ulaganja.

Glavne preporuke ESMA-e Europskoj komisiji za daljnje razmatranje:

  • Taksonomija EU-a trebala bi postati jedina, zajednička referentna točka za procjenu održivosti i trebala bi biti ugrađena u sve zakone o održivom financiranju.
  • Taksonomiju EU-a treba dovršiti za sve aktivnosti koje mogu značajno doprinijeti održivosti okoliša i razviti društvenu taksonomiju.
  • Definicija tranzicijskih ulaganja trebala bi biti uključena u okvir kako bi se osigurala pravna jasnoća i podržalo stvaranje proizvoda povezanih s tranzicijom.
  • Svi financijski proizvodi trebaju objaviti neke minimalne osnovne informacije o održivosti, uključujući okolišne i društvene karakteristike.
  • Trebalo bi uvesti sustav kategorizacije financijskih proizvoda koji bi se brinuo o aspektima održivosti i tranzicije, i to na temelju skupa jasnih kriterija prihvatljivosti i obvezujućih objava u vezi s transparentnosti.
  • Proizvodi koji sadrže ESG podatke trebaju biti uključeni u regulatorni okvir te treba nastaviti poboljšavati dosljednost ESG metrike i osigurati pouzdanost procjena.
  • Testiranje potrošača i industrije trebalo bi provesti prije implementacije novih političkih rješenja kako bi se osigurala njihova izvedivost i prikladnost za male ulagače.

Ovo mišljenje temelji se na nalazima ESMA-inog Izvješća o napretku u vezi s greenwashingom i Zajedničkog mišljenja ESAs o reviziji SFDR-a.

Mišljenje također predstavlja posljednju komponentu ukupnog odgovora ESMA-e na Zahtjev EK-a za davanje inputa koji se odnose na identifikaciju te prijedloge za rješavanje problematike u vezi s pojavom greenwashinga zajedno uz Završni izvještaj u vezi s greenwashingom.

PODIJELITE ČLANAK

Ostale vijesti

Sve vijesti
KOLAČIĆI

Nužni kolačići su nam potrebni kako bi stranica funkcionirala na ispravan način te kako bismo u što većoj mjeri održali sigurnosne standarde pridržavajući se svih važećih propisa.

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Statistički kolačići pripadaju i skupini funkcionalnih kolačića koji nam omogućuju da se na web servisu sačuvaju informacije koje su prethodno upisane (primjerice korisničko ime ili jezik) te da poboljšaju mogućnost pružanja bolje usluge kroz praćenje analitike odnosno statistike posjeta. Moramo vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.